o mnie

Artur Kozłowski – kariera zawodnika

Przygodę z bieganiem zaczynałem w wieku 14 lat w Szkole Podstawowej numer 4 w Sieradzu z pierwszym trenerem Zbigniewem Rosiakiem. Początkowo startowałem na krótszych dystansach – 600m, 1000 metrów, a następnie 800m i 1500m. Pierwszy sukces przyszedł już po roku trenowania, a był to srebrny medal Mistrzostw Polski Młodzików na dystansie 1000 metrów.

Przez kolejne lata biegałem coraz więcej startując na dłuższych dystansach. Bardzo często uczestniczyłem w biegach przełajowych. Jako junior przebiegłem pierwsze 3km, uzyskując niewiele poniżej 9 minut.  Potem były starty na 5km i 10km. Treningi stawały się coraz dłuższe, a ja odkrywałem piękno biegania długodystansowego.

Dopiero w wieku 22 lat zaliczyłem swój pierwszy bieg uliczny na dystansie półmaratonu i od razu zostałem Mistrzem Polski na tym dystansie. To spowodowało, że pokochałem biegi uliczne. Wiedziałem, że przede mną maraton, który po raz pierwszy pokonałem w wieku 24 lat w Eindhoven Marathon. Od tego czasu zdobyłem ponad 30 medali Mistrzostw Polski na dystansach 5km, 10km, półmaratonu oraz maratonu, a także ukończyłem 7 maratonów.

Igrzyska Olimpijskie

Walka o kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro trwała dwa lata. Już w 2015 roku próbowałem osiągnąć upragnione minimum olimpijskie, lecz niestety kontuzja pokrzyżowała moje plany. Na początku 2016 roku próbowałem jeszcze szansy podczas Houston Marathon, gdzie zabrakło bardzo niewiele.

Ostatnią szansą były Mistrzostwa Polski w maratonie, które rozgrywane były pod koniec kwietnia w Warszawie. Tam postanowiłem jednak postawić wszystko na jedną kartę i udało się. Zwyciężyłem Orlen Warsaw Marathon, co dało mi tytuł Mistrza Polski w maratonie, a także zapewniło wyjazd na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro. Było to pierwsze w historii zwycięstwo w tym maratonie polskiego zawodnika.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w bardzo ciężkich warunkach zdobyłem 39. miejsce w stawce ponad 150 zawodników. Każdy młody sportowiec marzy, by kiedyś reprezentować swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich. Podobnie było ze mną. Choć wiem jak długą i krętą drogę przeszedłem by osiągnąć swój cel to wiem, że było warto 🙂

Maraton

Mój rekord życiowy w maratonie osiągnięty w 2012 roku podczas Vienna City Marathon – 2:10.58 to 12 rezultat w historii polskiego maratonu. W karierze ukończyłem 7 maratonów, startując na całym świecie.